יודע הכל

הטכנולוגיה העכשווית ממחישה את המגמה האלוקית המתומצתת במילים הנצחיות: "דע מה למעלה ממך: עין רואה ואוזן שומעת וכל מעשיך בספר נכתבים"

עד סוף העשור ניתן יהיה לאחסן את כל המוזיקה שהוקלטה אי פעם – במכשיר שניתן להכניסו אל הכיס. עוד כמה שנים – וניתן יהיה להוסיף אל הקלטת-הכיס גם את כל הסרטים שצולמו אי פעם.
 
התקני אכסון-נתונים כדיסקים קשיחים והתקנים של זיכרון-הבזק נהיו כה צפופים וזולים עד שאינם רחוקים כיום מלהיות בלתי מוגבלים מכל בחינה מעשית כמעט. במקום להתלבט מה לאכסן ומה לצלם או להקליט – אפשר פשוט לצלם להקליט ולאכסן הכול.
 
מחירי הזיכרונות הצונחים בחדות. תפוצתם של מכשירי תקשורת שמאפשרים "להקליט ולצלם את חיינו" כטלפונים ניידים ומצלמות, מקלה על איסוף נתונים אישיים. הוסיפו לכך תוכנת מפתוח (Indexing) ומנוע חיפוש טוב, והנה בידינו ארכיב מפורט ובו כל מה שראיתם ועשיתם מימיכם.
 
צרפו כלים סטטיסטיים לניתוח נתונים, ותקבלו דרך חדשה להתבונן בחייכם. אפשר יהיה לראות הכול בפרספקטיבה הכי רחבה, ואובייקטיבית להבין תהליכים אופייניים שחוזרים על עצמם, לזהות מגמות ולרכוש תובנות חדשות לגבי עתיד נבון ויעיל יותר.
 
כבר עתה ישנם אנשים המקליטים את כל פרט ופרט בחייהם, שגרתי ככל שיהיה, ומנסים לזהות בהם מגמות בעזרת תוכנות ניתוח.
 
המגמה הנוכחית אכן נשענת על טכנולוגיות מורכבות להפליא, אך יסודה במגמה האלוקית המתומצתת במילים הנצחיות: "דע מה למעלה ממך: עין רואה ואוזן שומעת וכל מעשיך בספר נכתבים" (פרקי אבות).
 
המבט וההאזנה העליונים מתבטאים גם בדרישה האלוקית מאתנו להיות שותפים בהחלט בבחינת הנתונים, ובזיהוי משמעותם הנוכחית והעתידית. זיהוי מגמות הנקרא במקורותינו "חשבון נפש" ואמור לכלול את כל "מחשבותיו דיבוריו ומעשיו מיום היותו ועד הנה" (תניא).
 
הבעיה היא שאיננו זוכרים הכול, והשכחה, שהיא "מסטרא דרע" (מן הצד הלא טוב) מונעת מאתנו שדרוג האישיות, המידות וההתנהגות המתחייבות מבחינתם של נתוני חיינו.
 
מי שיציל את חשבון - נפשנו יהיה הרבי מליובאוויטש.  אנשים רבים, גם כאלה שאינם "חשודים" כחסידים במיוחד או כדתיים בכלל – חוו חוויה יוצאת דופן בעמדם לפני הרבי. הם דיווחו באופן גורף שחזר על עצמו מאות פעמים באזני כל מי שמוכן לשמוע, כי הרגישו שהרבי מביט בהם – ויודע הכול. אי אפשר להסתיר ממנו כלום.
 
מבטו הזך של הרבי אל תוך חייהם של מי שבאו במחיצתו – איפשר להם להתחיל בתהליך של תיקון עצמי מבורך. המבט הזה יחדור בקרוב ויביא לתיקון חייהם של כל באי העולם – עם התגלותו לעין כל של מלך המשיח, תכף ומיד, בגאולה השלמה.

שתף לחברים

שתף